Publikujemy treść pisma Przewodniczącego Forum Związków Zawodowych Tadeusza Chwałki do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, z prośbą o zawetowania ustawy o zmianie ustawy - Kodeks Pracy oraz innych ustaw.
Szanowny Pan
BRONISŁAW KOMOROWSKI
Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej
Forum Związków Zawodowych zwraca się do Pana Prezydenta z prośbą o zawetowanie ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz innych ustaw (druk sejmowy: 2992,3208, druk senacki: 977,977A. 977B).
Zdaniem Forum Związków Zawodowych przyjęta zmiana ustawowa obejmująca zakres nie obniżania wymiaru czasu pracy za święto przypadające w dniu wolnym dla pracownika z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy jest niezgodna z:
1) Konstytucją RP, gwarantującą pracownikom prawo do określonych w ustawie dni wolnych od pracy (art. 66 ust 2 Konstytucji RP),
2) wyrażanym przez Trybunał Konstytucyjny i Sąd Najwyższy poglądem, zgodnie z którym pracownik nic ma obowiązku odpracowywania dnia Świątecznego. Natomiast pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi - poza wolną niedzielą i świętem - także dzień wolny od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.
Skutkiem zmian wprowadzonych do Kodeksu pracy w zależności od układu kalendarza, będzie świadczenie przez pracownika pracy przez 7-8 dodatkowych dni w roku. Będzie to wynik wyznaczania przez pracodawcę dni wolnych przypadających w danym roku. Z kolei wprowadzenie zapisu, że dzień wolny przypadający w święto nie zmniejsza wymiaru pracy w danym tygodniu, doprowadzi do tego, że pracodawcy właśnie na ten dzień świąteczny, wypadający w innym dniu niż niedziela, wyznaczać będą dzień wolny, wynikający z. normy pięciodniowego tygodnia pracy. Tym sposobem dwie normy ochronne wynikające z pięciodniowego tygodnia pracy i wolnych od pracy świąt będą mogły być zaspokojone jednym dniem wolnym.
Wynik wprowadzonych zmian do ustawy kodeks pracy będzie, zatem taki, ze norma pięciodniowego tygodnia pracy w niektórych tygodniach zostanie zamieniona na normę sześciodniową i będzie to ewenementem w skali Europy. Ponadto należy pamiętać, że pięciodniowy tydzień pracy, formułowany początkowo jako "wolne soboty", był jedynym uznawanym przez wszystkich, zrealizowanym postulatem Porozumień Sierpniowych. Wycofanie się państwa z normy pięciodniowej powoduje, że i ten postulat zostaje niespełniony.
W trakcie procesu legislacyjnego przedstawiciele Ministra Pracy i Polityki Społecznej zwracali uwagę, że skutkiem przyjęcia projektowane] zmiany w art. 130 Kodeksu pracy będzie różny wymiar czasu pracy dla pracowników zatrudnionych u różnych pracodawców, a nawet dla grup pracowników zatrudnionych u tego samego pracodawcy. Taki efekt jest możliwy ze względu na swobodę pracodawcy w wyznaczaniu terminów dni wolnych od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Dni wolne z tego tytułu mogą bowiem przypadać od poniedziałku do soboty.
Zatem od terminów dni wolnych od pracy zależeć będzie wymiar czasu pracy konkretnego pracownika. Jeżeli przypadną one w dni świąteczne - wymiar ten będzie wyższy, co oznacza, że pracownik będzie odpracowywał święto.
Ponadto należy zwrócić uwagę, że pracownicy za dodatkowo przepracowane dni w związku z powszechnością zryczałtowanego miesięcznego wynagrodzenia nie otrzymają dodatkowej płacy. Od tej pracy nie zostaną również odprowadzone podatki oraz składki na ZUS. Będzie to ogromny bonus dla pracodawców, Jaki duży? Można policzyć łatwo, mnożąc 15 milionów zatrudnionych przez 8 dni i przez 8 godzin oraz przez średnią wydajność pracownika na godzinę. Będzie to wielomiliardowy, niczym nieuzasadniony prezent dla pracodawców kosztem pracowników, Skarbu Państwa i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Niezależnie od zarzutów, na jakie jest narażona zmiana art 130 Kodeksu pracy, z punktu widzenia gwarancji konstytucyjnych i poglądów prezentowanych w orzecznictwie sądowym, należy wskazać na realne niebezpieczeństwo uznania nowych zasad obliczania wymiaru czasu pracy za nierówne traktowanie pracowników, zwłaszcza w zakresie liczby dni wolnych od pracy oraz wysokości wynagrodzenia.
W praktyce, bowiem, pracownik skorzysta z
mniejszej liczby dni wolnych od pracy, jeżeli pracodawca zaplanuje dla niego
dni wolne z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy - w święta.
Z kolei pracownicy, którzy zgodnie z nowymi zasadami obliczania wymiaru czasu pracy, będą odpracowywać święta i z tego tytułu pracować dłużej - nie otrzymają wyższego wynagrodzenia, jeżeli są opłacani stawką miesięczną w stałej wysokości.
Mając więc na uwadze dobro milionów polskich pracowników, którzy w krótkim czasie boleśnie odczują skutki znowelizowanych przepisów prawa pracy, jak również chcąc uszanować wywalczoną 30 lat normę ochronną w postaci pięciodniowego tygodnia pracy, Forum Związków Zawodowych zwraca się do Pana Prezydenta o niepodpisywanie przyjętych zmian do Kodeksu pracy.
Przewodniczący Forum Związków Zawodowych
Tadeusz CHWAŁKA
Źródło: http://www.fzz.org.pl/