Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Przejęcie Azotów Tarnów przez rosyjską grupę Acron może zagrozić przyszłości wydobycia gazu łupkowego w Polsce - ostrzegają cytowani przez "Dziennik Gazetę Prawną" eksperci.
Według byłego ministra skarbu Aleksandra Grada, cytowanego przez dziennik, sprzedaż tarnowskich azotów rosyjskiemu inwestorowi oznaczać będzie przesunięcie poza granice Polski ośrodka, który decydowałby o funkcjonowaniu grupy. To z kolei mogłoby podważyć sens realizacji podjętego już programu łupkowego, gdyż wielka synteza chemiczna jest branżą, która kupuje obecnie najwięcej gazu ziemnego – prawie 20 proc. rocznego krajowego zużycia tego paliwa.
Grad zwraca uwagę w "DGP", że według założeń Skarbu Państwa polska dzięki gazowi łupkowemu ma stać się samowystarczalna pod tym względem. Jednak, jeśli polska chemia zostanie sprzedana zagranicznym właścicielom, nie będzie komu sprzedawać
Pracownicy Azotów Tarnów obawiają się także, że Rosjanie mogliby wykorzystać markę Tarnowa do sprzedaży w Europie nawozów produkowanych przez Acron w Rosji oraz sprowadzaniu z tego kraju amoniaku, co oznaczałoby zamkniecie instalacji produkującej te substancję w Tarnowie.