W dniu 22.10.2010 r. odbyło się posiedzenie Poszerzonego Zarządu Związku, którego jednym z głównych tematów było omówienie obecnych i przyszłych działań wobec decyzji władz korporacyjnych Spółki, podjętych na wniosek Zarządu ZAT S.A., akceptujących nabycie przez Azoty Tarnów większościowego pakietu udziałów w Zakładach Azotowych w Kędzierzynie.
Zrelacjonowałem przebieg spotkania strony społecznej z Panem ministrem Adamem Leszkiewiczem, odbytego w dniu 28 września, na którym ZZPRC zgłosił postulat spisania porozumienia, gwarantującego ochronę miejsc pracy pracownikom Azotów Tarnów oraz sukcesywne podnoszenie wysokości wynagrodzenia naszych pracowników do poziomu wynagrodzeń pracowników ZAKu.
Zarząd zapoznał się również z przebiegiem posiedzenia Trójstronnego Zespołu d. s. Branży Chemicznej, odbytego w dniu 18 października w Warszawie, którego jednym z tematów było omówienie sytuacji w Spółkach Wielkiej Syntezy Chemicznej. Po wysłuchaniu prezentacji przedstawionych przez przedstawicieli: Ministra Skarbu Państwa, Nafty Polskiej i Zarządów Zakładów, głos zabrali przedstawiciele strony społecznej. W prezentowanych stanowiskach dominował niepokój wynikający z następujących, powszechnie odczuwalnych problemów:
- braku dialogu w rozwiązywaniu problemów w zakładach,
- realnego spadku wynagrodzeń w branży,
- zwiększonej awaryjności i wypadkowości,
- braku odpowiedniego systemu szkoleń pracowników dla chemii,
- redukcji zatrudnienia w obszarach bezpośrednio produkcyjnych.
Oceniając na tym posiedzeniu sytuację w Azotach Tarnów zwróciłem uwagę na pogarszające się nastroje wśród pracowników. Wynika to z faktu, iż przejęciu udziałów w ZAK nie towarzyszy żadna propozycja korzyści skierowana do załogi naszej Spółki. Tymczasem paradoksalnie, stając się większościowym udziałowcem ZAKu, oraz legitymując się dobrymi wynikami ekonomicznymi, Azoty Tarnów nadal pozostają z najniższym średnim wynagrodzeniem w branży.
Poszerzony Zarząd ZZPRC postanowił skierować pismo do Prezesa Zarządu, Dyrektora Generalnego o pilne podjęcie rozmów w celu spisania porozumienia gwarantującego zatrudnienie i wzrost wynagrodzeń pracownikom Azotów Tarnów. Czytaj pismo
W następnym punkcie porządku obrad zaakceptowano projekt porozumienia stron Regulaminu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, w sprawie bonów towarowych dla pracowników na Święta Bożego Narodzenia.
Postanowiono również, skierować do pracodawcy pismo w sprawie zwołania w najbliższym czasie Komisji mieszkaniowej w celu udzielenia pożyczek z ZFŚS na cele mieszkaniowe. Czytaj pismo
Poszerzony Zarząd omówił projekt Regulaminu i podziału na okręgi wyborcze w wyborach delegatów na Walne Zebranie Delegatów Pracowniczej Kasy Zapomogowo Pożyczkowej.
- W tym miejscu zwracamy się do członków Związku o zgłoszenie się do prac w Komisjach wyborczych oraz do kandydowania na delegata na WZD PKZP.
W kolejnym punkcie zebrani omówili, przedłożony przez pracodawcę projekt zmian w Regulaminie Pracy. W projekcie proponuje się:
- poszerzyć grupę pracowników zaliczanych do stanowisk kierowniczych o kierowników zmianowych i mistrzów,
- możliwość wprowadzenia zadaniowego systemu czasu pracy.
Zebrani uznali, że rozszerzenie grupy pracowników zaliczanych do stanowisk kierowniczych o mistrzów i kierowników zmianowych, nie znajduje, naszym zdaniem, umocowania w przepisach prawa pracy.
Należy tu wspomnieć, że pracownicy z grupy stanowisk kierowniczych wykonują w razie konieczności, pracę poza normalnymi godzinami pracy, bez prawa do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych, z zastrzeżeniem §2 art.1514 Kodeksu Pracy. Tymczasem kierownicy zmianowi i mistrzowie pracują wg obowiązujących ścisłych harmonogramów pracy zmianowej.
Natomiast zamysł pracodawcy zmierzający do wprowadzenia zadaniowego systemu czasu pracy ma w zakładzie, takim jak Azoty Tarnów, bardzo ograniczone możliwości stosowania, ponieważ w systemie zadaniowym:
- pracodawca nie określa godzin pracy,
- pracownik nie pozostaje w dyspozycji pracodawcy w określonym miejscu i określonym czasie,
- nie ma podległości służbowej.
Wątpliwości zebranych wzbudziła również forma przygotowania zmian w Regulaminie Pracy, niepoprzedzonych konsultacjami ze stroną społeczną.
Mając powyższe na uwadze, zaproponowałem wszystkim uczestnikom strony związkowej spotkanie, w celu uzgodnienia wspólnego stanowiska.
Miłym akcentem kończącym zebranie było przyjęcie nowych pracowników w poczet członków Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego ZAT S.A.
Przewodniczący
ZZPRC ZAT S.A.
Adam Odolski