Zmiany w rozliczeniu PIT-40
Od 1 stycznia 2018 roku obowiązuje kilka nowych zasad w prawie podatkowym. Jedną ze zmian jest likwidacja druku PIT-40. Oznacza to, że nie istnieje już możliwość rozliczenia podatnika przez płatnika. Nawet jeśli pracownik złoży do kadr wniosek PIT-12, pracodawca nie ma prawa do wypełnienia za niego deklaracji podatkowej. W takich okolicznościach pracownik powinien zostać niezwłocznie poinformowany o obowiązujących zmianach.
Warto pamiętać, że o ile PIT-40 za rok 2017 został wycofany, o tyle w dalszym ciągu obowiązuje formularz PIT-40A. Oznacza to, że bez zmian pozostaje kwestia rozliczenia emerytów i rencistów przez urząd rentowy, czyli ZUS lub KRUS, jeżeli wypłacane przez nie środki są jedynym źródłem dochodu świadczeniobiorców.
Alternatywy dla PIT-40 w rozliczeniu PIT 2018
Podatnik rozliczający się z fiskusem według zasad ogólnych, a korzystający do tej pory z możliwości złożenia deklaracji podatkowej za pośrednictwem płatnika, ma dwie alternatywy w rozliczeniu PIT za 2017 rok.
Pierwsza z nich to samodzielne złożenie formularza PIT-37 we właściwym urzędzie skarbowym. Podstawą do jego wypełnienia jest przekazany przez pracodawcę do 28 lutego 2018 roku druk PIT-11. Termin dostarczenia formularza PIT-37 upływa natomiast 30 kwietnia 2018 roku.
Druga alternatywa dla PIT-40 to rozliczenie podatkowe za pośrednictwem urzędu skarbowego. Podatnik decydujący się na takie rozwiązanie powinien złożyć wniosek PIT-WZ. Warto jednak zaznaczyć, że może to nastąpić jedynie drogą elektroniczną za pomocą systemu e-Deklaracje, Portalu Podatkowego albo bankowości elektronicznej. Urząd skarbowy wypełni zeznanie podatkowe na podstawie informacji z uzyskanego od pracodawcy formularza PIT-11 oraz danych zawartych we wniosku PIT-WZ. Wniosek ten podatnik może złożyć już od początku roku do 15. dnia kwietnia. W 2018 roku jest to niedziela, dlatego termin mija 16 kwietnia 2018 roku.
Gotowe zeznanie PIT-37 podatnik otrzyma drogą mailową po 5 dniach od złożenia wniosku, ale nie wcześniej niż 15 marca. Deklarację może zaakceptować lub poczekać do 16 kwietnia 2018, gdy potwierdzenie nastąpi automatycznie. Rozliczenie PIT przez urząd skarbowy zakłada deklarację z małżonkiem oraz jako osoba samotnie wychowująca dziecko, uwzględnia także wszelkie ulgi oraz przekazanie 1 proc. podatku na cele charytatywne. Nie jest jednak możliwe złożenie wniosku PIT-WZ przez pośrednika.
Podpis wniosku następuje poprzez:
- wpisanie kwoty przychodu z poprzedniego roku podatkowego lub podpis elektroniczny przy składaniu PIT-WZ przez Portal Podatkowy albo e-Deklaracje,
- profil Zaufany w Portalu Podatkowym lub bankowości elektronicznej,
- dane uwierzytelniające, czyli login lub hasło, w przypadku korzystania z bankowości elektronicznej lub strony SKOK.
Źródło: money.pl