Stanowisko Forum Związków Zawodowych skierowane do przewodniczącego Komisji Polityki Gospodarczej i Rynku Pracy ws. stanu obecnego i perspektyw Funduszu Pracy
W rozwinięciu publikujemy stanowisko Forum Związków Zawodowych skierowane do przewodniczącego Komisji Polityki Gospodarczej i Rynku Pracy ws. stanu obecnego i perspektyw Funduszu Pracy.
W opinii Forum Związków Zawodowych, zmiana gospodarowania środkami Funduszu Pracy jest niezbędna.
Nadzór nad Funduszem Pracy powinien być sprawowany nie przez ministra finansów, ale przez partnerów społecznych, reprezentowanych w Komisji Trójstronnej. Tylko takie rozwiązanie uniemożliwi stosowanie obecnej praktyki, polegającej na tym, że minister finansów, mocą arbitralnej decyzji, zagarnia środki zgromadzone w Funduszu Pracy i przeznacza je na realizację aktualnych celów politycznych. Jeśli zaś nawet są to cele ekonomiczne, to i tak nie realizują one ustawowych celów Funduszu Pracy, czyli aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych i ich powrotu na rynek pracy.
Warto przypomnieć, że stopa bezrobocia w ciągu ostatnich dwóch lat wzrosła o ok. 2,5 punktu procentowego, osiągając 13,1 proc. w marcu 2011 r. (wg GUS). Oznacza to ponad 2 130 tys. osób pozostających bez pracy. W takiej sytuacji działania ministra finansów, ograniczające wydatki z Funduszu Pracy na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu, są szczególnie irracjonalne.
Podczas gdy w latach 2009 i 2010, na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu wydawano z Funduszu Pracy ponad 6 mln z rocznie, to plan na rok 2011 zakłada przeznaczenie na ten cel tylko ok. 3,2 mln zł.
Zdaniem Forum Związków Zawodowych, środki Funduszu Pracy nie powinny też być przeznaczane na takie cele jak np. staże lekarzy czy pielęgniarek, albo wypłaty świadczeń przedemerytalnych. W wypadku wskazanych wyżej staży, środki na ich finansowanie powinny pochodzić z budżetu Ministerstwa Zdrowia, zaś na świadczenia przedemerytalne - z budżetu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Finansowanie tytułów nie związanych z celami, jakie powinien realizować Fundusz Pracy, nie pozwala bowiem na realizowanie głównego celu tego Funduszu, jakim jest aktywizacja bezrobotnych.
Należy dążyć do sytuacji, w której Fundusz Pracy będzie finansował kształcenie zawodowe, szkolenia osób pozostających bez pracy, głównie ludzi młodych, absolwentów, tak by zapobiegać "drenażowi mózgów", co stanowi realne zagrożenie m.in. w związku z otwarciem niemieckiego rynku pracy.
W opinii Forum Związków Zawodowych, skumulowanie powyższych działań będzie skutkować skokiem jakościowym na rynku pracy, powstaniem wielu nowych miejsc pracy, a to przełoży się na zwiększenie wpływów budżetowych i w efekcie na osiągnięcie elementarnego celu ministra finansów w postaci zmniejszenia deficytu budżetu państwa - bez potrzeby zagarniania środków, które mają służyć zwalczaniu jednego z podstawowych problemów społecznych, jakim jest bezrobocie.