Ryzyko towarzyszy, każdej działalności człowieka i w powszechnym rozumieniu wiąże się z możliwością poniesienia straty. Ryzyko zawodowe - to możliwość wystąpienia niepożądanych zdarzeń, związanych z wykonywaną pracą, powodujących straty, w szczególności możliwość wystąpienia u pracownika niekorzystnych skutków zagrożeń zawodowych występujących w środowisku pracy lub sposobu wykonywania pracy.
Ryzyko zawodowe ponosi człowiek w związku z wykonywaniem pracy, dlatego zawsze wyjściowym składnikiem oceny ryzyka zawodowego na stanowisku pracy jest identyfikacja zagrożeń środowiska pracy, przeprowadzenie przeglądów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz dokonanie rzetelnej rejestracji uzyskanych wyników.
Podstawowym celem oceny ryzyka zawodowego jest zapewnienie pracownikom skutecznej ochrony przed zagrożeniami występującymi w środowisku pracy, zgodnie z wymogami obowiązującego prawa tj. Kodeksu Pracy i wprowadzonych Norm PN-N 18001:2004 i OHSAS 18001:2007. Ocena ta powinna umożliwić pracodawcy i osobom zaangażowanym w działania związane z bezpieczeństwem i ochroną pracy na:
- zidentyfikowanie związanych z pracą zagrożeń, które mogą powodować wypadki przy pracy, choroby zawodowe i inne dolegliwości u pracowników,
- uwzględnienie obowiązujących wymagań prawa
- sprawdzenie, czy stosowane obecnie środki ochrony przed zagrożeniami w miejscu pracy są odpowiednie.
Ocenę ryzyka zawodowego przeprowadza zespół, dla którego podstawowymi dokumentami potrzebnymi do oceny ryzyka zawodowego są:
- dokumenty dotyczące przydziału środków ochrony indywidualnej;
- zasady stosowania środków ochrony zbiorowej;
- instrukcje bezpiecznej pracy;
- profilaktyczne badania lekarskie.
Stosowane w następstwie oceny ryzyka zawodowego środki profilaktyczne, metody oraz organizacja pracy powinny:
-zapewnić zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracownika
-być zintegrowane z działalnością prowadzoną przez pracodawcę na wszystkich poziomach struktury organizacyjnej zakładu pracy
- pracodawca prowadzi dokumentację oceny ryzyka zawodowego.
Każdy pracownik w ZAT S.A. ma opracowaną ocenę ryzyka zawodowego na swoim stanowisku pracy, przełożony informuje pracownika o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną przez niego pracą oraz zasadach ochrony przed zagrożeniami oraz stosowanych środkach profilaktycznych. Zapoznanie z oceną ryzyka zawodowego na jego stanowisku potwierdza własnoręcznym podpisem. Proces ten jest powtarzalny i zmierzający do ciągłego doskonalenia.
Krystyna Kuc
Zakładowy Społeczny Inspektor Pracy
ZAT S.A.