Publikujemy pismo Przewodniczącego Forum Związków Zawodowych Tadeusza Chwałki jakie przesłał do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
Szanowny Panie Prezydencie
11 maja 2012 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wydłużając do 67 lat wiek uprawniający kobiety i mężczyzn do przechodzenia na zasłużoną emeryturę.
Wydłużenie wieku emerytalnego, o 7 lat dla kobiet i 2 lata dla mężczyzn, nie znajduje akceptacji społecznej. Około 80 proc. Polaków jest przeciwnych zmianom zaproponowanym przez rząd Donalda Tuska i uchwalonym Sejm RP. Mimo to - a także mimo zebrania przez reprezentatywne centralne związkowe około półtora miliona podpisów pod wnioskiem o referendum emerytalnego - wezwania rządu do wycofania się z forsowanych zmian nie przyniosły skutku.
Nie można pominąć też faktu, iż proces legislacyjny nad nowelizacją ustawy emerytalnej został przeprowadzony w niezwykłym pośpiechu, bez możliwości właściwego udziału w nim partnerów społecznych – pełnoprawnych uczestników dialogu społecznego.
Forum Związków Zawodowych, jedna z trzech reprezentatywnych centrali związkowych istniejących w Polsce, w opinii z 13 marca 2012 r., wyraziło swój sprzeciw wobec wydłużenia wieku emerytalnego w obecnej sytuacji i w formie zaproponowanej przez rząd, a następnie - z niewielkimi jedynie modyfikacjami - uchwalonej przez Sejm RP. Oceniło te propozycje jako nieprzemyślane i niedostosowane do realiów społeczno-gospodarczych Polski. Wskazało na konieczność uprzedniego przygotowania i wdrożenia programów zabezpieczających osoby starsze oraz młode w kontekście: walki z bezrobociem, polityki prorodzinnej i prozdrowotnej oraz zapewnienia godziwych wynagrodzeń. Złożyło też wiele konstruktywnych propozycji w tym zakresie, ocenionych m.in. przez Wicepremiera Polskiego Rządu czy Ministra Pracy i Polityki Społecznej jako zasługujące na uwagą i realizację.
Obecnie, to od Pana Prezydenta zależy, czy antyspołeczna, przejęta bez rzetelnych analiz, za to w ekspresowym tempie ustawa wydłużająca ustawowy wiek uprawniający do przejścia na emeryturę do 67 lat dla kobiet i mężczyzn wejdzie w życie.
Dlatego, zwracamy się do Pana Prezydenta z prośbą o spotkanie z przedstawicielami Forum Związków Zawodowych przed podjęciem decyzji w tej ważnej społecznie sprawie. Wierzymy, że otwartość Pana Prezydenta na argumenty wszystkich stron dialogu oraz zaangażowanie w sprawy społeczne sprawi, iż takie spotkanie uzna Pan Prezydent za możliwe i celowe.
Mamy nadzieję, że rozważna decyzja Pana Prezydenta pomoże w utrzymaniu spokoju społecznego, zwiększając zaufanie społeczne do Instytucji Prezydenta, dając jednocześnie nadzieję na przywrócenie właściwej rangi konsultacjom społecznym w Polsce.
Z poważaniem
Przewodniczący
Forum Związków Zawodowych
Tadeusz Chwałka